Reküperatör

Reküperatör sistemleri, fırın sistemlerinde, kazan sistemlerinde ve çeşitli proseslerde ortaya çıkan yüksek sıcaklıktaki atık baca gazının ısı enerjisinden faydalanarak yine ihtiyaç olan sıcak havanın ön  ısıtılması amacı ile kullanılan enerji verimliliğini artırıcı sistemlerdir. Havadan havaya, Gazdan gaza ısı transferi prensibi ile çalışırlar. Ekonomizerlere göre aynı ısı kapasitesinde daha büyük yüzey alanına ve boyutlara sahiptirler. Kanatlı borulu ve düz borulu olarak imal edilebilirler.

VATENERJİ imal ettiği reküperatör sistemlerine izleme ve kontrol üniteleride eklemektedir. Bu sayede giriş çıkış sıcaklıkları takibi , kritik sıcaklık düşüm noktaları için emniyet sistemleri ve sistemin enerji tasarruf performansı anlık izlemesi sağlanabilir. Bu sistemler ile, yakma havası ön ısıtma, ortam ısıtma gibi tesisin çeşitli ısınma ihtiyaçları karşılanmakta ve enerji tüketimleri minimize edilebilmektedir. Hem ısı tasarrufu hem de sağlanan enerji ile önlenen fosil yakıtlardan dolayı Karbon salımının azalmasına katkı sağlar.

Reküperatör sistemleri tesisin ihtiyaçları, montaj noktalarının uygunluğu ve kullanım şekillerine göre projelendirilir ve uzman ekiplerce monte edilir. Sistemin uzun ömürlü ve yüksek performanslı olması için her türlü dizayn şartları düşünülerek imal edilir.