Ekonomizer

Ekonomizer sistemleri baca gazındaki enerjiden faydalanılarak ısı geri kazanım sağlayan sistemlerdir.

Atmosfere atılan sıcak baca gazının enerjisi alınarak sıcak su veya diğer sıcak akışkanlar üretilebilir. Baca gazı sıcaklıkları, kullanılan yakıta ve baca malzemesine göre değişken değerlere kadar düşürülebilir. Baca gazı çıkış sıcaklığına göre projelendirilen ekonomizerler paslanmaz veya siyah malzemeden imal edilebilirler.

Dizayn şartlarına göre de Alev duman borulu ya da su borulu olarakta imalatı yapılabilen ekonomizerlerimiz yüksek verimli ve uzun ömürlü olarak imal edilmektedir. Ekonomizerlerde Her 20°C baca gazı sıcaklığının düşürülmesi ile yaklaşık %1 yakıt tasarrufu sağlanabileceği unutulmamalıdır.

VAT ENERJİ - Ekonomizer
VAT ENERJİ - Ekonomizer

VAT ENERJİ Ekonomizerleri, tesis yerleşim ve işletim şartlarınıza uygun olarak projelendirilip ,montajını profesyonel ekipleri ile gerçekleştirir ve taahhüt edilen tasarruf şartlarında çalışmasını sağlar.

VAT ENERJİ duyulur ısı ekonomizerleri ve yoğuşmalı ekonomizerler ile ilgili her türlü mühendislik, proje, imalat ve montaj uygulamalarını standartlara uygun olarak gerçekleştirmektedir.

 

Ekonomizerler için özel olarak hazırlanan kontrol ve izleme panosu mevcuttur. Böylece, sıcaklık değerleri ve tasarruf edilen enerji miktarı anlık olarak izlenebilmekte , yoğuşma sınırı içinde otomasyon sağlanarak ekonomizerlerin daha uzun ömürlü olamaları için önlem alınmaktadır.

 

Ekonomizerler ile kazan besi suyu ön ısıtması, kullanım suyu ısıtması , proses suları ısıtması gerçekleştirilebilir. Ekonomizer sistemleri endüstriyel tesislerde kısa geri dönüş süreleri ile en uygun enerji tasarruf uygulamalarından biridir.